FAQ

Najpopularniejsze pytania naszych klientów

Fotowoltaika jest bardzo szerokim pojęciem, dla przeciętnego użytkownika można ją przedstawić w bardzo prosty sposób: zamiana energii słonecznej na energię elektryczną.

Po raz pierwszy w historii każdy może mieć swoją własną elektrownię, zawsze musieliśmy kupować prąd od dużych firm energetycznych, teraz to co wyprodukujesz jest Twoje, a to czego nie zużyjesz możesz wykorzystać w przyszłości, przesyłając energię do Sieci Energetycznej.

Gdy Twoja elektrownia wyprodukuje przykładowo 2000kWh, Twój dom lub garaż zużył 1000kWh, nadwyżkę oddajesz do sieci aby móc ją odebrać w ciągu 1 roku od momentu nadprodukcji.

2000kWh (produkcja) – 1000kWh (zużycie bieżące inaczej autokonsumpcja) = 1000kWh oddane do sieci

zakład „zabiera” prowizję 20% za przechowanie naszej energii.

Czyli 1000kWh – 20%= 800kWh do wykorzystania (np. zimią gdy produkcja z fotowoltaiki jest mniej efektywna)

Generalizując wszyscy wiemy mniej więcej jak wygląda instalacja fotowoltaiczna. Każdy widział na budynkach ciemnogranatowe lub czarne panele przymocowane do dachu, lub umiejscowione na konstrukcji gruntowej.

Mało kto wie (poza tymi co już ją mają), że w skład instalacji fotowoltaicznej również wchodzi falownik,zestaw rozdzielnic wraz z okablowaniem oraz uziemienie (które musi spełniać określone w przepisach parametry).

Oprócz wymienionych wyżej podzespołów, inwestor powinien otrzymać od firmy instalatorskiej komplet niezbędnych dokumentów: 

-Dokumenty o gotowości do przyłączenia instalacji do sieci energetycznej (wymagany jest podpis wykonawcy wraz z jego uprawnieniami pozwalającymi na montaż).

-Komplet protokołów powykonawczych zawierających wszystkie niezbędne informacje określone w przepisach prawa.

-Jeśli instalacja posiada moc powyżej 6,5kWp wymagane jest uzgodnienie z rzeczoznawcą przeciwpożarowym, oraz opracowanie projektu technicznego.

Wielu z nas Polaków jest docenianych zagranicą z racji wielorakich umiejętności, które nabywamy w trakcie budowy swojego domu lub w trakcie pomocy komuś z rodziny lub znajomym. 

Nieprawidłowo pomalowana ściana lub krzywo zmontowane drzwi od szafy nie są dla nas zagrożeniem, o tyle, błędne wykonanie elektrowni na dachu naszego domu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia nas samych oraz naszej rodziny. Do wykonania instalacji niezbędne są uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego lub Stowarzyszenia Elektryków Polskich Gr 1 – „Eksploatacja” wraz zakresem pozwalającym przeprowadzać pomiary. Same uprawnienia nie wystarczają w zbudowaniu bezpiecznej instalacji, niezbędne jest doświadczenie w montażu oraz zaplecze bardziej doświadczonych elektryków. Nasza firma korzysta z doświadczenia firmy specjalizującej się w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych (nawet dużych farm fotowoltaicznych). 

Kiedy już zainwestujemy w fotowoltaikę warto pomyśleć o ubezpieczeniu elementów instalacji, która narażona jest na wiele niebezpieczeństw, takich jak huragany, opady gradu, wyładowania atmosferyczne czy nawet kradzież jej zewnętrznych części. Najprostszym sposobem na objęcie ochroną paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych jest wykupienie polisy mieszkaniowej z odpowiednim rozszerzeniem.

Część elementów instalacji solarnej lub fotowoltaicznej może być objęta ochroną w ramach podstawowej wersji polisy mieszkaniowej. Chodzi tutaj o te fragmenty, które znajdują się na dachu lub ścianach budynku oraz w jego wnętrzu. Wówczas ich wartość doliczana jest to wartości nieruchomości, co przekłada się na końcową wysokość składki.

Tania instalacja fotowoltaiczna niesie za sobą konsekwencje wynikające miedzy innymi z niskiej jakości komponentów użytych w montażu. Niska cena często zmusza instalatora do cięcia kosztów oraz nie uwzględnia serwisowania instalacji po montażu.

Niewłaściwa instalacja znajduje się na pierwszym miejscu najbardziej kosztownych problemów i na drugim miejscu najczęściej występujących.  To tylko pokazuje, że większość inwestorów zupełnie niepotrzebnie oszczędza na wykonawcach. Szybki i tani montaż instalacji często skazuje nas na niedbałe wykonanie, a także brak niezbędnych dokumentów, które wymaga prawo.